کنترل فشار خون بالا بدون مصرف داروهای شیمیایی

فشار خون بالا (hypertension) باعث افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی، همچنین آنوریسم (رگ برآمدگی)، کاهش شناختی و نارسایی کلیه می‌شود. در حالی‌که مصرف داروها یکی از راه‌های درمان این بیماریست، بسیاری از تکنیک‌های طبیعی نیز وجود دارد که می‌تواند به این امر کمک کند.

سبک زندگی در درمان فشار خون بالا، نقش مهمی دارد. شما می‌توانید با یک شیوه زندگی سالم با موفقیت فشار خون خود را کنترل کنید و ممکن است نیاز به مصرف دارو نداشته باشید.

کاهش وزن

اغلب به دلیل افزایش وزن، فشار خون افزایش پیدا می‌کند. داشتن اضافه وزن می‌تواند در هنگام خواب باعث اختلال تنفس شود که باعث افزایش فشار خون شما می‌شود. کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشار خون است. حتی اگر وزن کمی دارید با کاهش مقداری از وزن خود می‌توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

پیاده‌روی و ورزش منظم

ورزش کردن یکی از روش‌هایی است که شما می‌توانید برای کاهش فشار خون بالا انجام دهید. ورزش منظم به شما کمک می‌کند که قلب خود را قوی‌تر کرده تا با پمپاژ کارآمدتر خون باعث کاهش فشار در شریان‌ها شود.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

اگر فشار خون بالا دارید داشتن یک رژیم غذایی غنی از غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و چربی اشباع شده کم و کلسترول کم می‌تواند فشار خون شما را تا ۱۱ میلی‌متر جیوه کاهش دهد.

مصرف سدیم خود را کاهش دهید

در بسیاری از مطالعات، نمک با فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی، مانند سکته مغزی مرتبط است. بجای استفاده از غذاهای فرآوری شده از غذاهای تازه استفاده کنید و سعی کنید به جای نمک از ادویه‌جات و گیاهان استفاده کنید.

کاهش مصرف قند و کربوهیدرات‌ها

بسیاری از مطالعات علمی نشان می‌دهد که محدود کردن مصرف قند و کربوهیدرات های تصفیه شده می‌تواند به کاهش وزن و کاهش فشار خون کمک کند. با داشتن یک رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کم قند شما علاوه بر کاهش فشار خون، خطر ابتلا به بیماری های دیگر مانند دیابت را کاهش می‌دهید.

خوردن غذاهای غنی از کلسیم

افراد مبتلا به کمبود کلسیم اغلب دارای فشار خون بالا هستند. در حالی که مصرف مکمل‌های کلسیم بر پایین آوردن فشار خون  هنوز ثابت نشده‌اند، رژیم‌های غنی از کلسیم با سطح سلامت بدن ارتباط دارند. علاوه‌بر لبنیات شما می‌توانید کلسیم را از سبزیجات، گردو، لوبیا، ساردین و مواد غذایی از این دست دریافت کنید. رژیم غذایی غنی از کلسیم با فشار خون سالم مرتبط است.

مصرف مکمل‌های طبیعی برای درمان فشار خون بالا

برخی از مکمل‌های طبیعی نیز ممکن است به درمان فشار خون بالا کمک کنند. در اینجا به برخی از  اصلی‌ترین مکمل‌ها اشاره می‌کنیم:

  • عصاره سیر؛ عصاره سیر به عنوان یک درمان مستقل و همراه با درمان‌های معمول برای کاهش فشار خون توصیه می‌شود.
  • پروتئین آب پنیر (Whey protein)؛ مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که پروتئین آب پنیر باعث بهبود فشار خون و عملکرد رگ‌های خونی می‌شود.
  • روغن ماهی؛ با توجه به تاثیر مثبت مصرف روغن ماهی در سلامت قلب ممکن است مصرف روغن ماهی برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند مفید باشد.
  • مصرف گیاهان دارویی؛ مصرف دم‌نوش‌های گیاهان دارویی همانند گل گیاه ختمی می‌تواند برای سلامتی قلب شما مفید واقع شود. آنها غنی از آنتوسیانین‌ها و پلی‌فنل‌هایی هستند که ممکن است فشار خون پایین بیاورند.

خوردن غذاهای غنی از منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که به شل شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند. در حالی‌که کمبود منیزیم بسیار نادر است، بسیاری از مردم به اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که کمبود منیزیم با فشار خون بالا مرتبط است. داشتن یک رژیم غذایی غنی از منیزیم یک راه توصیه شده برای جلوگیری از فشار خون بالا است. شما می‌توانید با مصرف سبزیجات، محصولات لبنی، حبوبات، مرغ، گوشت، منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ترک کردن سیگار

هر سیگار که دود می‌کنید، فشار خونتان را چند دقیقه پس از پایان آن افزایش می‌دهد. توقف سیگار کشیدن باعث می‌شود فشار خون شما به حالت طبیعی برسد. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی شما را کاهش دهد و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

کاهش مصرف کافئین

نقش کافئین در فشار خون هنوز در حال بحث است. در افرادی که به ندرت قهوه مصرف می‌کنند کافئین می‌تواند فشار خون را تا ۱۰ میلی‌متر جیوه افزایش دهد؛ اما افرادی که قهوه را به طور منظم می‌نوشند ممکن است فشار خونشان کم و یا هیچ تاثیری بر آن نداشته باشد.

برای بررسی این که آیا کافئین فشار خون شما را افزایش می‌دهد یا خیر؟ فشار خون خود را در عرض ۳۰ دقیقه پس از نوشیدن یک نوشیدنی کافئین‌دار بررسی کنید. اگر فشار خون شما ۵ تا ۱۰ میلی‌متر جیوه افزایش پیدا کند، ممکن است کافئین بر فشار خون شما تاثیرگذار باشد. با پزشک خود درباره اثرات کافئین بر فشار خون صحبت کنید.

استرس خود را کاهش دهید

استرس یک عامل کلیدی در فشار خون بالا است. استرس مزمن ممکن است به افزایش فشار خون بالا کمک کند. هنگامی که شما استرس مزمن دارید، بدن شما در حال آماده‌باش کامل است، این به‌معنی سرعت سریع ضربان قلب و رگ‌های خونی است. وقتی استرس را تجربه می کنید، ممکن است بیشتر درگیر رفتارهای دیگر مانند نوشیدن الکل یا خوردن غذای های ناسالم شوید که می تواند فشار خون را بالا ببرد.

کنترل عوامل دیگری نیز روی کنترل فشار خون بالا تاثیر می‌گذارد

علاوه‌بر موارد گفته شده، داشتن خواب کامل و آرام، انجام یوگا و مدیتیشن، خوردن شکلات تلخ، عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی، مصرف مکمل‌های طبیعی کاهنده فشار خون و اندازه‌گیری منظم فشار خون در خانه و مراجعه مرتب به پزشک می‌توانند در کاهش و کنترل فشار خون بالا مفید واقع شوند.

پیمایش به بالا